Tlačové správy Opel

Tlačové správy Opel

21.9.2017Tlačová správa

Vážny konkurent: Atletický a dobrodružný Opel Grandland X

Správny formát: Dynamické kompaktné SUV pre expandujúci trh. Atraktívny a priestranný: Športový štýl s výraznými proporciami a veľkým vnútorným priestorom.Optimálny záber: IntelliGrip pre maximálnu trakciu na každom povrchu. Bezpečný a pohodlný: Najmodernejšie asistenčné systémy uľahčujú jazdu. Výkonný a ekonomický: Efektívne motory garantujú veľký pôžitok z jazdy. Vynikajúci pomer ceny a úžitkovej hodnoty: Špičkové technológie a komfort na palube. Hlava rodiny: Tretí model Opel X po Mokka X a Crossland X.


Opel Grandland X
Opel Grandland X
Opel Grandland X
Opel Grandland X
Opel Grandland X
Opel Grandland X
Opel Grandland X
Opel Grandland X

Moderné, dynamické línie, vzhľad off-road a zvýšená poloha sedadiel s dobrým výhľadom všetkými smermi, typickým pre SUV, spolu s celou škálou špičkových technológií a veľkým vnútorným priestorom pre päť dobrodružných pasažierov – to je nový Opel Grandland X, ktorý má práve svetovú premiéru na tohtoročnom medzinárodnom autosalóne vo Frankfurte nad Mohanom. Novinka je vážnym konkurentom v prudko expandujúcom segmente SUV. Len v kompaktnej triede podiel SUV vzrástol zo sedem percent v roku 2010 na takmer 20 percent v súčasnosti. Nový Grandland X s optimálnym vybavením a veľkostným formátom prichádza na trh ako tretí člen rodiny Opel X. Pripojí sa k svojmu menšiemu súrodencovi Opel Crossland X a bestselleru Opel Mokka X, ktoré sú obidva približne o 20 centimetrov kratšie. Súčasne Grandland X rozšíri ponuku kompaktných modelov Opel, tvorený modelovým radom Astra a modelom Zafira.

New Opel Grandland X prichádza s bohatým štandardným vybavením. Zahŕňa denné svetlá z LED, zadné skupinové svetlá z LED, asistenčný systém pre udržiavanie jazdného pruhu Lane Departure Warning, rozoznávanie dopravných značiek Road Sign Recognition, inteligentný tempomat, asistenčný systém pre rozjazd do svahu Hill Start Assist, rádio R4.0 s modulom Bluetooth, klimatizáciu s peľovým a pachovým filtrom, komfortné sedadlá s všestrannými možnosťami nastavovania a sklopné operadlo zadného sedadla, delené v pomere 40:60 percent. Systém Opel OnStar je súčasťou štandardného vybavenia od verzie Edition. Dynamický dizajn nového kompaktného SUV značky Opel upúta na prvý pohľad – najmä s voliteľným dvojfarebným lakovaním karosérie s kontrastnou čiernou strechou.

Bezpečný pôžitok z jazdy: IntelliGrip, najmodernejšie asistenčné systémy a motory

Grandland X poskytuje pôžitok z jazdy počas celého roka a na každom povrchu. Je to okrem iného zásluha príplatkového elektronického regulačného systému IntelliGrip, ktorý zaručuje špičkovú trakciu v rozličných jazdných situáciách. Vodič môže prepínať 5 jazdných režimov. Systém adaptuje prenos krútiaceho momentu na poháňané predné kolesá, zabraňuje prešmykovaniu kolies keď je to potrebné a pri automatickej prevodovke modifikuje body preraďovania, ako aj charakteristiku elektronického pedála akcelerátora. To všetko spolu zaručuje optimálnu trakciu a dynamickú stabilitu bez ohľadu na to, či Grandland X jazdí na snehu, v bahne, piesku alebo na mokrom povrchu.

Grandland X prináša aj prvotriedne portfólio najmodernejších asistenčných systémov a komfortných prvkov: Forward Collision Warning s funkciou núdzového brzdenia Automatic Emergency Braking a rozoznávaním chodcov, monitorovanie únavy vodiča Driver Drowsiness Alert, parkovací automat Advanced Park Assist a kamerový systém so záberom 360° sú iba niekoľkými príkladmi. Príplatkové systémy ako adaptívny tempomat Adaptive Cruise Control, ktorý udržiava nastavenú rýchlosť a odstup od vozidla idúceho vpredu – v prípade potreby až do úplného zastavenia – ďalej zvyšujú bezpečnosť. Vynikajúcu bezpečnostnú úroveň nového modelu Grandland X nedávno potvrdilo aj konzorcium Euro NCAP, ktoré ju ocenilo piatimi hviezdičkami.

Opel opäť demonštruje svoju ambíciu lídra v oblasti osvetľovacích technológií a ponúka pre Grandland X reflektory Adaptive Forward Lighting (AFL) LED. Funkcie ako odbočovacie svetlá, asistenčný systém diaľkových svetiel a automatická regulácia dosahu zaručujú optimálne osvetlenie cesty za všetkých podmienok

K vysokej miere pôžitku z jazdy okrem elektronického systému IntelliGrip a mnohých asistenčných systémov prispievajú aj temperamentné motory. Spočiatku budú pre Grandland X na výber dva motory s priaznivou spotrebou paliva a nízkymi emisiami CO2. Obidva agregáty sa dajú kombinovať so 6-stupňovou manuálnou alebo 6-stupňovou automatickou prevodovkou a štandardne sú vybavené systémom Štart/Stop.

- Celohliníkový benzínový trojvalec 1,2 litra s priamym vstrekovaním paliva a prepĺňaním turbodúchadlom dosahuje výkon 96 kW (130 k) a pri otáčkach 1750 min-1 poskytuje maximálny krútiaci moment 230 Nm (spotreba paliva podľa NEDC: v meste 6,0-6,4 l/100 km, mimo mesta 4,5-4,9 l/100 km, kombinovaná 5,1-5,5 l/100 km, kombinované emisie CO2 117-127 g/km).
- Štvorvalcový turbodiesel 1,6 litra dosahuje výkon 88 kW (120 k) a pri otáčkach 1750 min-1 poskytuje maximálny krútiaci moment 300 Nm (spotreba paliva podľa NEDC: v meste 4,7-5,1 l/100 km, mimo mesta 3,5-4,2 l/100 km, kombinovaná 4,0-4,6 l/100 km, kombinované emisie CO2 104-118 g/km).
- Pre zákazníkov favorizujúcich vyšší výkon Opel v blízkej budúcnosti rozšíri portfólio motorov o špičkový turbodiesel.
- Okrem toho bude k dispozícii aj nová 8-stupňová automatická prevodovka.

Športový, elegantný, komfortný: Také má byť moderné SUV

Okrem svižných jazdných výkonov k príjemnej atmosfére počas jazdy prispieva aj interiér vysokej kvality s elegantným dizajnom a najmodernejšie technológie infotainmentu.

S dĺžkou 4477 milimetrov, šírkou 1856 milimetrov (bez vonkajších spätných zrkadiel) a výškou 1609 milimetrov nový Opel Grandland X pôsobí z každej perspektívy ako robustné SUV. Vpredu nad ochranným štítom v nárazníku výrazná maska chladiča hrdo nesie logo s bleskom Opel. Vyhnuté chrómované lišty lemujú logo a prebiehajú do strán do úzkych reflektorov, obsahujúcich denné svetlá z LED v profile dvojitého krídla, čo vizuálne rozširuje prednú časť karosérie a dodáva modelu Grandland X energický a solídny postoj. Na prednej kapote sú typické hrany Opel – ako výraz filozofie dizajnu značky ‘sochárske umenie v spojení s nemeckou presnosťou’.

Bočný pohľad poskytuje atraktívnu kombináciu robustného šarmu SUV a elegantných línií. Výrazne modelované lemy blatníkov a ochranné plastové obklady na spodnej časti karosérie dodávajú modelu Grandland X vzhľad off-road. Ako kontrast k nemu jasné línie a typický prelis v tvare čepele, prebiehajúci v spodnej časti bočných dverí, jednoznačne identifikujú nový Grandland X ako člena rodiny automobilov Opel. Personalizáciu umožňuje voliteľné dvojfarebné lakovanie karosérie s kontrastnou čiernou strechou. Splývajúca strecha je s karosériou spojená vizuálne prerušeným zadným stĺpikom, ktorý vytvára dynamický prechod k zadnej časti karosérie. Zadný pohľad na Grandland X prezentuje do najmenších dizajnov dizajn typického SUV: široký postoj, strieborný nájazdový štít v nárazníku s integrovanými koncovkami výfuku po obidvoch stranách, ako aj ochranné plastové obloženie nárazníka nad ním a úzke zadné skupinové svetlá z LED zvýrazňujú športový charakter novinky Opel.

Rovnako vysokú kvalitu vyžaruje aj interiér: Prístrojový panel a stredová konzola s dotykovým displejom sú jasne horizontálne členené a natočené k vodičovi. Stredová konzola obsahuje tri horizontálne úrovne ovládacích prvkov pre rýchly a intuitívny prístup k infotainmentu, klimatizácii a funkciám podvozka. Povrchy v interiéri sa vyznačujú vysokou haptickou kvalitou, čím prispievajú k pocitu pohody a komfortu na všetkých miestach v kabíne. Posádka profituje z pre SUV typickej zvýšenej polohy sedadiel, ktorá umožňuje pohodlné nastupovanie/vystupovanie a zaručuje dobrý výhľad. K dispozícii je aj panoramatické strešné okno, privádzajúce do interiéru prirodzené svetlo a umožňujúce nerušený výhľad na oblohu. Typický vysoký komfort modelov Opel zabezpečujú predné ergonomické sedadlá s certifikátom AGR, vyhrievaný volant a vyhrievanie predných i zadných sedadiel.

Dlhý rázvor 2675 milimetrov zabezpečuje v kabíne kompaktného SUV veľa miesta pre päťčlennú posádku. A variabilný batožinový priestor s objemom od 514 do 1652 litrov poskytuje veľkorysý priestor pre batožinu a športové vybavenie, s ktorým môže nové SUV značky Opel hravo konkurovať najpriestrannejším modelom kombi kompaktnej triedy. Podľa verzie vybavenia prístup do batožinového priestoru uľahčujú elektricky ovládané piate dvere, ktoré sa dajú otvoriť a zatvoriť bez dotyku pohybom nohy pod zadným nárazníkom.

V typickom duchu Opel nový Grandland X poskytuje vodičovi a spolujazdcom špičkovú konektivitu vďaka systémom infotainmentu IntelliLink najnovšej generácie, kompatibilným s Apple CarPlay a Android Auto, ako aj telematickému systému Opel OnStar s hotspotom Wi-Fi1 a novými službami ako rezervácia hotelovej izby2 a vyhľadávanie voľného parkoviska3 . Smartfóny sa dajú pohodlne nabíjať bezkontaktne pomocou induktívneho nabíjania. Pre fanúšikov hudby, ktorým záleží na špičkovej kvalite reprodukcie, je k dispozícii ozvučovací systém Denon s ôsmimi reproduktormi a subwooferom.

1 Služby OnStar vyžadujú aktiváciu a účet u OnStar Europe Ltd. Služby hotspotu Wi-Fi vyžadujú zmluvu s vybraným operátorom mobilnej telefónnej siete. Po uplynutí testovacej doby sú služby spoplatnené. Všetky služby závisia od dostupnosti a pokrytia mobilnej telefónnej siete.
2 Cez booking.com. Potrebná je e-mailová adresa a kreditná karta.
3 Přes Parkopedia.

Základné fakty: Nový Opel Grandland X

Premiéra: Frankfurtský autosalón IAA 2017

Uvedenie na trh: Objednávky sa prijímajú od júna 2017, u predajcov od novembra 2017

Pozícia: Aktuálne najväčší člen rodiny modelov Opel „X“, rozširujúci portfólio značky Opel v segmente C. Moderné, dynamické línie, cool vzhľad off-road, zvýšená poloha sedadiel s dobrým výhľadom na všetky strany ako v SUV v kombinácii s veľkým vnútorným priestorom a komfortom. K dispozícii najmodernejšie asistenčné systémy, špičkové inovácie a typická vynikajúca digitálna konektivita Opel vďaka telematickému systému OnStar a systému infotainmentu IntelliLink, kompatibilnému s Apple CarPlay a Android Auto.

Rozmery v milimetroch:
- 4477 / 1856 / 1609 (dĺžka / šírka bez vonkajších spätných zrkadiel / výška)
- Objem batožinového priestoru od 514 do 1652 litrov

Dizajn:
- Dizajn inteligentne kombinuje robustný vzhľad a eleganciu
- Lišty na maske chladiča s dohora zalomenými koncami pri logu Opel prechádzajú do nízkych predných reflektorov s dennými svetlami z LED v profile dvojitého krídla, čím opticky rozširujú prednú časť karosérie
- Typickú robustnosť SUV vytvárajú odolné plastové obklady na nárazníkoch, okolo lemov blatníkov a na prahoch karosérie
- Otvory na vstup vzduchu v spodnej časti nárazníka vizuálne pritláčajú vozidlo k ceste, chrómované prvky zasa rozširujú tvár automobilu
- Splývajúca línia strechy s optickým prerušením v dynamicky sklonených zadných stĺpikoch karosérie, typickým pre značku Opel, energický prelis na boku karosérie, prebiehajúci spredu dozadu.
- Vzadu úzke zadné stĺpiky, “plávajúca” strecha a horizontálne pretiahnuté zadné skupinové svetlá z LED dodávajú modelu Grandland X dynamický, športový vzhľad
- Elegantný a ergonomický, jasne štruktúrovaný prístrojový panel so stredovou konzolou natočenou k vodičovi a kvalitnými dekoračnými obkladmi, príjemnými na dotyk
- Na želanie veľké panoramatické okno pre vynikajúci výhľad alebo strecha lakovaná v kontrastnej čiernej farbe

Technológie, asistenčné systémy a komfort:
- Inovatívne reflektory LED AFL so siedmimi režimami (mimomestské svetlo, diaľničné svetlo, mestské svetlo, odbočovacie svetlo, svetlo do zlého počasia, dynamické odbočovacie svetlo a asistent diaľkových svetiel)
- Elektronická kontrola trakcie IntelliGrip s piatimi režimami
- Kamera Opel Eye ako základ systémov Speed Sign Recognition (rozoznávanie dopravných značiek) a Lane Departure Warning (asistenčný systém pre udržiavania vozidla v jazdnom pruhu)
- Tempomat s obmedzovačom rýchlosti
- Výstražný systém Forward Collision Alert s detekciou chodcov a funkciou automatického núdzového brzdenia Autonomous Emergency Braking1
- Systém rozoznania únavy vodiča Driver Drowsiness Alert posudzuje úroveň únavy podľa spôsobu ovládania vozidla a v prípade potreby vodiča upozorní na prestávku v jazde na odpočinok
- Side Blind Spot Alert využíva ultrazvukové senzory na identifikáciu vozidiel v oblasti mŕtvych uhlov vonkajších spätných zrkadiel a upozorňuje vodiča výstražným svetlom v príslušnom zrkadle
- Panoramatická cúvacia kamera so záberom 180 stupňov alebo kamerový systém so záberom 360°
- Parkovací automat Park Assist identifikuje vhodné paralelné alebo kolmé parkovacie miesta a automaticky do nich zavedie vozidlo ovládaním riadenia; vodič musí ovládať iba pedále
- Systém na odomykanie a štartovanie bez kľúča Keyless Open & Start
- Vyhrievané predné okno a vyhrievaný volant, vyhrievané predné a zadné sedadlá
- Prístupové svetlá vo vonkajších spätných zrkadlách osvetľujú zem pri nastupovaní a vystupovaní
- Predné ergonomické sedadlá s certifikátom AGR (AGR – Kampaň za zdravý chrbát)
- Elektricky ovládané dvere batožinového priestoru so senzorom. Stačí jednoduchý pohyb nohy pod nárazníkom na otvorenie a zatvorenie dverí.
- Telematický systém Opel OnStar s hotspotom Wi-Fi2 a ďalšími službami ako rezervácia hotelovej izby3 a vyhľadávanie parkovacieho miesta4
- Systémy infotainmentu najnovšej generácie IntelliLink s veľkým farebným dotykovým monitorom s uhlopriečkou do 20,3 cm (8 palcov), kompatibilné s Apple CarPlay a Android Auto
- Induktívne bezdrôtové nabíjanie smartfónu

Motory a prevodovky:
- Najmodernejšie celohliníkové trojvalcové benzínové a štvorvalcové naftové motory s vynikajúcou spotrebou paliva
- Benzínový motor 1,2 Turbo s priamym vstrekovaním paliva, systémom Štart/Stop a výkonom 96 kW (130 k) (spotreba podľa NEDC: v meste 6,4-6,05 l/100 km, mimo mesta 4,9-4,55 l/100 km, kombinovaná 5,4-5,15 l/100 km, kombinované emisie CO2 127-1175 g/km)
- Turbodiesel 1,6 litra s výkonom 88 kW (120 k) (spotreba podľa NEDC: v meste 5,1-4,75 l/100 km, mimo mesta 4,2-3,55 l/100 km, kombinovaná 4,6-4,05 l/100 km, kombinované emisie CO2 118-1045 g/km)
- Prevodovky: 6-stupňové manuálne a 6-stupňové automatické prevodovky

1 Pracuje automaticky v rozsahu rýchlosti od 5 km/h do 140 km/h. Pri rýchlosti od 5 do 30 km/h je spomalenie pre znížene rýchlosti nárazu 0,9 g. V rozsahu rýchlosti od 30 do 140 km/h systém brzdí na rýchlosť maximálne 50 km/h. Od tejto hranice musí vodič brzdiť sám aby ďalej znížil rýchlosť.
2 Služby OnStar vyžadujú aktiváciu a účet u OnStar Europe Ltd. Služby hotspotu Wi-Fi vyžadujú zmluvu s vybraným operátorom mobilnej telefónnej siete. Po uplynutí testovacej doby sú služby spoplatnené. Všetky služby závisia od dostupnosti a pokrytia mobilnej telefónnej siete.
3 Cez Booking.com. Potrebná je e-mailová adresa a kreditná karta.
4 Cez Parkopedia
5 S pneumatikami s nízkym valivým odporom